آموزش اندازه گیری ابعاد پنجره

آموزش اندازه گیری ابعاد پنجره

یکی از حساس ترین و کلیدی ترین بخش های خدمات تولید و عرضه ی پرده، قسمت اندازه گیری است. تمام مراحل بعدی شامل تولید و نصب و در نهایت رضایت مشتری از کار نصب شده، منوط به اندازه گیری صحیح و اصولی است. این که پرده ی مورد نظر مشتری در داخل درگاه پنجره نصب می شود یا بیرون، میزان پوشیدگی پرده باید چه میزان باشد، و یا اینکه امکان نصب چه نوع پرده ای در محیط پنجره وجود دارد، تنها تعدادی از مواردی است که باید به هنگام اندازه گیری به دقت بررسی شوند.

در حالت کلی پرده ها را به دو صورت

1- توکار (داخل قاب پنجره) و

2- روکار (بیرون قاب پنجره) اندازه‌گیری و نصب می کنند که در زیر هر دو مدل اندازه گیری توضیح داده شده است.

1- نحوه اندازه گیری ابعاد پنجره جهت نصب پرده‌های زبرا و دابل شید:

الف) اندازه گیری ابعاد پنجره جهت نصب پرده‌ در داخل قاب پنجره (توکار)

اندازه عرض (پهنا) پرده برابر است با: كمترين اندازه عرض قاب پنجره

توضيح: جهت اندازه گيري عرض پرده؛ ابتدا عرض 3 نقطه بالا، مياني و پايين قاب پنجره را اندازه گرفته و سپس یک سانت از كمترين اندازه کسر نموده(جهت جایگیری بهتر پرده در داخل قاب پنجره) و آنرا به عنوان عرض پرده انتخاب مي نماييد.

اندازه ارتفاع (بلندی یا دارازا) پرده برابر است با: بيشترين اندازه ارتفاع قاب پنجره

توضيح: جهت اندازه گيري ارتفاع پرده؛ ابتدا ارتفاع 3 نقطه راست،مياني و چپ قاب پنجره را اندازه گرفته و سپس بيشترين  اندازه را به عنوان ارتفاع پرده انتخاب مي نماييد.

توجه: اگر ميخواهيد پرده شما داخل قاب پنجره قرارگيرد؛ دقت لازم را نسبت به باز شو شيشه پنجره نماييد، زيرا ممكن است پرده مانع از باز شدن پنجره شود.

ب) اندازه گیری ابعاد پنجره جهت نصب پرده در خارج قاب پنجره (روکار)

اندازه عرض (پهنا) پرده برابر است با: اندازه عرض پنجره به اضافه اندازه دلخواه

توضيح: بهتر است عرض پرده از عرض پنجره حداقل به اندازه 10 سانتي متر بيشتر باشد.

اندازه ارتفاع (بلندی یا درازا) پرده برابر است با: اندازه ارتفاع پنجره به اضافه اندازه دلخواه

توضيح: بهتر است ارتفاع پرده از ارتفاع  پنجره حداقل به اندازه 10 سانتي متر بيشتر باشد.

نکات مهم:

– در هنگام تولید پرده، جهت جایگیری مناسب پارچه در داخل ریل، اندازه پارچه پرده 3 سانتیمیتر (از هر طرف 1.5 سانتیمتر) از اندازه ریل پرده کوچکتر در نظر گرفته می شود.

– حداکثر عرض قابل تولید برای پرده ها، بصورت تک پارچه ای 270 سانتیمتر می باشد، در صورتیکه عرض پنجره شما از این مقدار بیشتر است جهت دریافت راهنمایی در این مورد با کارشناسان فنی پرده رایول تماس بگیرید.

همچنین اگر می خواهید پرده را بصورت چند تکه (با ریل مشترک) بر روی یک پنجره نصب کنید عملیات اندازه گیری را مطابق تصویر زیر انجام دهید:

همانطور که در تصویر هم نشان داده شده است، نباید هنگام اندازه گیری بین پرده های وسطی فاصله ای ایجاد شود و اندازه پرده دوم دقیقا باید بعد از انتهای پرده اول اندازه گیری شود.

همچنین اگر طبق تصویر زیر پنجره شامل درب هم باشد، عملیات اندازه گیری همانند روش قبلی می باشد و نباید بین پرده درب و پرده پنجره فاصله ای وجود داشته باشد و باید ارتفاع پرده درب از سمت بالا و پایین 10 سانتیمتر بیشتر از ارتفاع خود درب باشد.

 

2- نحوه اندازه‌گیری ابعاد پنجره جهت نصب پرده عمودی پارچه ای (DK) :

پرده‌های عمودی پارچه ای (DK) نیز همانند پرده های زبرا و دابل شید به دو صورت سقفی و دیواری قابل نصب هستند. 


چنانچه بخواهید پرده را در داخل قاب پنجره نصب کنید، عرض داخل قاب پنجره (قسمت بالای پنجره) را اندازه بگیرید و 2 سانتیمتر بعنوان خلاصی پرده از اندازه بدست آمده کم کنید. جهت اندازه گیری ارتفاع پرده هم از طاق پنجره (محلی که پرده نصب خواهد شد) تا کف قاب پنجره را بدون در نظر گرفتن خلاصی و به صورت فیکس اندازه گیری نمایید.


توجه داشته باشید که در این روش، نصب پرده بصورت سقفی خواهد بود و پرده به طاق قاب پنجره نصب خواهد شد.

در صورت نصب پرده عمودی پارچه ای (DK) بیرون قاب پنجره و بصورت دیواری ، ابتدا عرض و ارتفاع قاب پنجره اندازه گیری شده سپس در صورت وجود فضای خالی از هر طرف 15 الی 20 سانت به ابعاد اصلی اضافه گردد. 


توجه داشته باشید که اگر در بالای پنجره، آرک (کناف) وجود داشته باشد پهنای آرک نباید کمتر از 20 سانتیمتر باشد. همچنین در پنجره‌های قدی که از سقف تا کف امتداد دارند، ارتفاع پرده از سقف تا کف اندازه‌گیری شود.